Samouczek Przygotowanie do malowania ścian

Malowanie ścian to czynność, którą każdy może wykonać sam. Aby jednak efekt końcowy był zadowalający, a farba nie odchodziła, należy przestrzegać kilku zasad, dotyczących prawidłowego przygotowania ściany. Oto najważniejsze z nich.

Od czego zacząć przy malowaniu powierzchni

Punktem wyjścia powinno być zakup wszystkich wymaganych narzędzi i materiałów. Przyda się przede wszystkim folia ochronna oraz taśmy do oklejania. Warto zapatrzyć się też w zaprawę szpachlową oraz papier ścierny.

Niezbędny będzie także zakup wałków, pędzli oraz farb. Pierwszym etapem prac wszystkich zawodowych malarzy jest ocena stanu ścian. Jeśli były one wcześniej pokryte jakąś powłoką, należy sprawdzić jej przyleganie. Wszelkie miejsca, w których stara farba odstaje lub łuszczy się należy dokładnie oczyścić. Pozostawienie luźnych powłok spowoduje, że nowa powłoka z czasem również będzie odchodzić od ścian.

Wszelkie nierówności należy wypełnić zaprawą szpachlową, a po jej wyschnięciu zetrzeć papierem ściernym do równości. Pył lub kurz należy usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki.

Gruntowanie powierzchni i jego rola

Po wstępnym przygotowaniu ścian , należy je zagruntować. Warto mieć na uwadze, że gruntowanie powierzchni to obowiązkowa czynność, która spełnia niezwykle istotną rolę.

Przede wszystkim pomaga zastopować i zrównoważyć chłonność ścian. Dzięki temu wilgoć nie jest wyciągana z farby i nie prowadzi to do jej odpadania od powierzchni.

Powłoka gruntowa ułatwia także utwardzić powierzchnię i wyrównać strukturę. Dzięki swym właściwościom powłoka gruntująca wiąże luźne cząsteczki, takie jak pył oraz poprawia lepkość ścian, co również powoduje lepsze przyleganie powłoki malarskiej. Do wykonywania tej czynności należy zastosować dedykowaną farbę gruntującą, producentów, polecanych przez producentów farb i pracowników w sklepie budowlanym

Jaka farba do malowania ścian

Ostatnim etapem prac jest już tylko malowanie ścian. W dzisiejszych czasach na rynku największą popularnością sławią się farby lateksowe, które zawierają w swoim składzie więcej żywicy wpływającej na elastyczność powłoki malarskiej.

Jeśli zależy nam na tym, aby pod farbą ukryć pewne nierówności ścian, może zdecydować się na nowoczesne farby ceramiczne.

Liczba warstw jakie powinniśmy nałożyć na ściany, zależy od jakości farby jaką zakupimy. Renomowane produkty zapewniają idealne krycie już po jednym lub lub dwóch malowaniach, zwłaszcza jeśli kryta powierzchnia została wcześniej zagruntowana. Tylko wysokiej jakości farby w połączeniu z dobrze przygotowaną powierzchnią dają pewność, że farba nie będzie odpadać i posłuży nam długie lata.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s