Jak samodzielnie położyć panele podłogowe

Samodzielne położenie paneli podłogowych nie jest skomplikowaną czynnością. Czynność tą może wykonać teoretycznie każda osoba, oszczędzając nieco gotówki, unikając poszukiwań fachowca i mogąc pochwalić się końcowym efektem przed rodziną. Poza tym podłoga jest gotowa natychmiast po ułożeniu, a poza zamocowaniem listew podłogowych nie wymaga wykonania innych czynności.

W odróżnieniu od parkietu jest to tańsza opcja, dodatkowo przy podłodze parkietowej co jakiś czas musimy zrobić Cyklinowanie parkietu Gdynia

Konieczne do ułożenia paneli narzędzia znajdują się w większości domów. Niezbędne będą: drewniana łata do kontroli równości podłoża, miara, wyrzynarka, piła bądź specjalna gilotyna do przecinania paneli, kliny dystansowe, kątownik stolarski, stalowy zaczep, młotek, drewniany dobijak i oczywiście ołówek lub flamaster do znaczenia linii cięcia. Poza panelami musimy zakupić folię paroizolacyjną, podkład izolujący, listwy wraz z zaczepami do montażu i masę akrylową do wypełnienia szczelin. Panele należy zakupić z 10 procentową nadwyżką na odpady jakie pozostaną przy cięciu.

Od czego zacząć układanie paneli?

Pracę rozpoczyna się zazwyczaj sprawdzając poziom podłogi. Odchylenia jej poziomu na odcinku 1 metra nie powinny przekraczać 3-4 milimetrów, gdyż w miejscach tych tworzyć się będą w przyszłości szczeliny lub pęknięcia miejsc styku. Podłoże musi być suche. Rozwija się na nim folię przyklejając ją folię taśmą samoprzylepną i stosując 10-20 centymetrowe zakładki na styku poszczególnych pasów. Na paroizolacji rozkłada się warstwę podkładu izolującego. Układanie paneli podłogowych rozpoczyna się od lewego dalszego rogu pomieszczenia planując tak, aby światło z okna padało równolegle do dłuższej krawędzi ułożonego rzędu. Pierwszy rząd układa się wzdłuż ściany, docinając ostatni panel tak, aby na obu końcach pozostała 10-15 milimetrowa szczelina dylatacyjna.

Kliny wsuwa się również przy ścianie wzdłuż ułożonego rzędu.Kolejne panele układa się tak, żeby połączenia przesunięte były w stosunku do wcześniej ułożonego rzędu o co najmniej 50 centymetrów. Wykorzystując zatrzaski na krawędziach paneli łączy się je łatwo dobijając młotkiem przez specjalny dobijak. Ostatni rząd paneli najczęściej wymaga docięcia wzdłuż dłuższej krawędzi. Przy tej czynności należy pamiętać o zachowaniu odstępu od ściany.Przy montażu tego rzędu przyda się stalowy zaczep. Utrudnieniem w układaniu paneli podłogowych są wychodzące z podłogi rury, gdzie konieczne jest przecięcie panelu oraz miejsce styku z ościeżnicami.

Tutaj także pamiętać należy o dylatacji, a po zakończeniu pracy szczeliny zalać masą akrylową.

Prace wykończeniowe na naszych panelach podłogowych

Pracę kończy ułożenie listew przyściennych, które maskują pozostawioną szczelinę dylatacyjną. Mocować należy je do ścian tak, aby podłoga mogła się pod nimi przesuwać rozszerzając się i kurcząc pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s