Jak wykonać Szpachlowanie ścian – poradnik

Przygotowując się do małego remontu, wiele ludzi ma dylemat z wyłonieniem dobrego usługodawcy, który podoła z Naszymi wymaganiami. Rynek pełen jest ogłaszających się „fachowców”, których jakość usług daje wiele do życzenia. Czasami najlepszym wyjściem jest wziąć sprawy w swoje ręce. Oto mini samouczek, jak zrobić krok po kroku, gdy zdecydujemy się na samodzielne szpachlowanie ścian. Szpachlowanie nie wymaga od nas drogiego sprzętu i specjalistycznych umiejętności, nie licząc wytrwałości, staranności w tym, co robimy oraz dokładności w kładzeniu kolejnych warstw gładzi szpachlowej.

Narzędzia co będzie potrzebne

Rozpoczynając we własnym zakresie szpachlowanie ścian, musimy kupić w/w masę szpachlową – gdy jesteśmy „wygodni” możemy nabyć gotową gładź w wiaderku – jest gotowa do użycia od zaraz, papier ścierny ( potrzebny będzie w kilku ziarnistościach od 110 do 170), który posłuży nam do szlifowania powierzchni po wyschnięciu zaprawy na ścianie – pamiętajmy, że zaczynamy od najgrubszego papieru by pozbyć się największych nierówności, na gładkim kończąc. Potrzebna będzie równeż szpachelka i paca narzędzia te muszą być (nowe lub obczyszczone z brudu) wykonane z nierdzewki – posłużą nam do nanoszenia materiału na ścianę.

Jak zabezpieczyć pokój

Zanim przystąpimy do szpachlowania, zaleca się wyniesienie wszystkich przedmiotów z danego pomieszczenia, także meble i sprzętami gospodarstwa domowego (by nie uległy zabrudzeniu. Potem zabezpieczamy elementy stałe, których nie możemy przenieść, takie jak podłogi, terakotę, karnisze.
Niewykonanie powyższej zaleceń skutkować będzie dodatkową pracą w postaci sprzątania, które okaże się dość czasochłonne.

Badanie powierzchni

Przyszedł czas na sprawdzenie powierzchni ,którą chcemy szpachlować. Jeżeli stara farba pęka i odpada płachtami, należy się jej pozbyć poprzez skrobanie. Zalecane jest tu użyć szpachelki, ale można posłużyć się czymkolwiek, co zagwarantuje, że pozbędziemy się starej warstwy.

Gdy zauważymy pęknięcia na naszej powierzchni, można je trochę poszerzyć, by usprawnić późniejsze wprowadzenie gipsu.

Przygotowujemy ścianę

Kolejnym etapem prac jest wyczyszczenie ściany. Jest to o tyle istotna sprawa, że wykonana niedokładnie może utrudnić związanie szpachli ze ścianą. W praktyce oznacza to, że po kilku tygodniach warstwa może zacząć się odklejać. Do czyszczenia wystarczy zwykły odkurzacz, dobrze jak jest ze szczotką.

Gruntowanie przed szpachlowaniem

Gruntowanie jest ważnym krokiem, jeżeli chodzi o własnoręczne szpachlowanie ścian. Wykonanie gruntowania zwiększy chłonność podłoża oraz zagwarantuje lepsze przyleganie gładzi, na którą chcemy nanieść masę z powierzchnią.

Przygotowanie gładzi

Masa szpachlowa to sproszkowany produkt ( taki jest zalecany przy pracach na dużej powierzchni) mieszamy z wodą, zgodnie z instrukcją producenta. Najlepszą metodą, by uzyskać jednolitą masę bez grudek, jest użycie wiertarki z mieszadełkiem.

Rozprowadzamy gładź gipsową

Proces Przygotowania mamy już omówiony, więc możemy przejść do rzeczy. Zalepiamy wszystkie pęknięcia i nakładamy równomiernie szpachlę po powierzchni, zwracając bacznie uwagę, by nie pozostawić burchli, które mogą osłabić trwałość naszej warstwy. Czekamy 5-10 godzin, aż całość wyschnie.

Szpachlowanie i gładzenie

Wszelkie nierówności przycieramy papierem ściernym, następnie kładziemy finalną warstwę masy szpachlowej, równając ścianę delikatnymi ruchami. Tak nałożoną warstwę pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Końcowym krokiem naszej pracy jest docieranie nierówności.
Polecamy zastosowanie drobnego papieru ściernego, który zeszlifuje pozostałe nierówności oraz wypukłości które powstały podczas nakładania zaprawy.

Wykonanie rzetelnie powyższych czynności daje nam pewność, że samodzielne szpachlowanie ścian zakończy się powodzeniem.

 

Źródło: Usługi remontowe Puławy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s